Kościół Najświętszej Maryi Panny sopra Minerva cz. 2

kosciol-6Po stronie epistoły jest grobowiec Ojca Klemensa VIII papieża, zmarłego w roku 1558. Figury Roztropność, Sprawiedliwość i Klemensa VIII papieża (Papież ten spoczywa u S. Maria Maggiore w kaplicy Borghezych), rzeźbił Buzi. Po drugiej stronie czyli ewangelii, jest grobowiec matki tegoż papieża, zmarłej w roku 1557. Na pomniku Miłość robił Cordieri, a Religią Mariani.

Świętego Pawła i świętego Rajmunda Pennafort, obraz malował Magni. W tej kaplicy jest pomnik Natalii z Komarów Spada, Polki. Na pomniku jest popiersie marmurowe, a pod nim napis. Na boku ołtarzyk świętej Łucji i świętej Agaty, obraz malował Sermomta. Wszedłszy do krzyżownicy zaraz po prawej stronie jest kaplica Pana Jezusa Ukrzyżowanego, robił Giotto.

olej palmowy

W krzyżownicy kaplica świętego Tomasza z Akwinu, w ołtarzu obraz przedstawiający Najświętszą Maryi Pannę, świętego Tomasza i kardynała Karaffę malował Filippino a na sklepieniu freski robił Raffaelino del Garbo; przedstawiają one symbole i aniołów. Po prawej stronie ołtarza Tryumf ś. Tomasza, malował Filippino.

Po lewej stronie grobowiec Pawła IV (1556 – 1559), robił Pirro Ligorio. Troszkę dalej jest piękny gotycki grobowiec Wilhelma Duranda, słynnego autora księgi: Rationale dioinorum officiorum. W mozaice, Najświętsza Marya Panna siedzi trzymając Dzieciątko na ręku. Durand klęczy podtrzymywany przez świętego Prywata biskupa; po drugiej stronie święty Dominik. Pomnik ten jest z XIII wieku, robił go słynny Cosimato.

Altieri: obraz wyobraża ś. Piotra, przedstawiającego N. Maryi P. świętych kanonizowanych przez Klemensa X.

olej palmowy